top of page

Dechem k lepší imunitě a zmírnění zánětu v těle.

Navštívila mne rýma a kašel, celková schvácenost. 2 dny popíjení cibulového čaje, polykání vitamínů a odpočinku nezabraly. A tak jsem oprášila dechové cvičení dle Wim Hofa, které mi kdysi pomáhalo ale vytratilo se z mojí pravidelné rutiny. Zůstala jen ranní studená sprcha.😇


Ideální je dechové cvičení a otužování praktikovat pravidelně.

V začátku nemoci není od věci imunitu popohnat k lepším výkonům. A to hlavně DECHEM, studenou sprchu si schovejte, až budete zase fit.

Co Vám přibližně 10 minutek dýchání přinese?
  • Posílení imunitního systému.

  • zmírnění zánětu v těle.

  • Zvýšení energie.

  • Zmírnění stresu.


Jak začít?

V leže na zádech nebo v sedě. Když mám rýmu, tak si určitě vykapu nos a propláchnu jej konvičkou, aby se mi lépe dýchalo. S nateklou sliznicí a rýmou určitě volím dýchání v sedě, když si lehnu rychleji se mi nos ucpe.


3 fáze

Dechové cvičení opakujte 3x nebo 4x dokola.


1)  Dýchejte a ponořte se do svého nitraPředstavte si, že nafoukáváte balónek. Vdechujte zhluboka a vydechujte ústy v krátkých uvolněných výdeších. Udržujte stabilní tempo. Zavřete oči a opakujte asi třicetkrát nebo dokud neucítíte, že vaše tělo je nasyceno kyslíkem (pocity svědění, brnění, lehkého točení hlavy). 

Během těchto 30 silných vdechů a výdechů se ponořte do svého těla a používejte představivost a vizualizaci k posilňování nebo oslabování fyzických projevů, které se vám zrovna dějí – za zavřenýma očima vám mohou (díky snížené koncentraci oxidu uhličitého a zvýšené koncentraci kyslíku v krvi) vířit barvy a objevovat se různé obrazce, nebraňte se tomu.


2) Vydechněte veškerý vzduch a zadržte dech tak dlouho, jak to jen půjde. Po cca 30 cyklech nádech/výdech se naposled intenzivně nadechněte, pak vydechněte veškerý vzduch z plic a držte tak dlouho, jak vám to reflex dovolí. Díky hyperventilaci je vaše krev výrazně okysličena a pravděpodobně takto vydržíte 2 minuty i více. Využijte tento čas k meditaci a představujte si, jak se kyslík šíří každou cévou v těle.


3)Pomalu a hluboce se nadechněte

Reflex vás donutil se nadechnout, udělejte to tedy pomalu, ale pořádně, do maximální kapacity plic. Jakmile je váš nádech na maximu, nevydechujte, držte vzduch v plicích a cca 10–15 sekund, sledujte, jak se vaše tělo plní energií (znovu okysličuje). Následně pomalu vydechněte, tím ukončete první kolo.


Celý tento proces opakujte 2–3x a po ukončení posledního kola minimálně 5 minut vleže relaxujte a odpočívejte. Budete se cítit velmi lehce, může se vám točit hlava, ale budete plní energie a v dobré náladě. Můžete cítit šimrání v oblasti dutin.


Co na to chemie?

Během dechového cvičení dochází k rozkolísání hladin kyslíku (O2) a oxidu uhličitého (CO2). O2 stoupá, zatímco CO2, klesá, následkem čehož se pH krve jemně posouvá do zásaditých hodnot (z hodnoty 7,4 maximálně na 7,7). Jedním z následků tohoto malého vychýlení je zvýšení prahu bolesti a vytvoření vnitřního prostředí, které neprospívá infekcím. WHM dýchání proto oceňují kromě jiných lidé s chronickými bolestmi a záněty.





 
 
 

Comments


18121612_10155256884809127_4067932251443

Katka Machová

pohybový specialista

Miluji pohyb, miluji svoje tělo a učím se mu naslouchat. Náročné životní období mne přivedlo k hledání cesty zpět k mému tělu. 

 

Pomáhám lidem uvolnit ztuhlé svaly, odstranit svalovou bolest. Provázím své klienty cestou pohybu víc jak 10 let. Zdravím pohybem již 3 roky. Stala jsem se pohybovým specialistou a svoje zkušenosti  předávám dál, aby se i jiní lidé mohli stát sami sobě terapeutem.

© 2013 by Name of Template. Proudly made by Wix.com

bottom of page