top of page

Proč si dát nohy pěkně špičkou vpřed?

Někdy se musím smát, jak často a vlastně nevědomky si všímám, jak lidé v mém okolí stojí, chodí, sedí. V práci máme openspace kancelář, takže mám všechny kolegy naskenované v paměti a hned si všimnu změny.


Minulý týden jsem zaznamenala, že jeden z kolegů sedí krásně rovně = napřímeně a aktivně! Nestihla jsem dotčeného spolupracovníka ani pochválit, protože se mne během cesty na oběd zeptal na radu. Bolí ho prý levá noha v zadní části stehna, skoro nemůže sedět. Noha ho bolí i ráno hned po probuzení. Ovšem když si sedne pěkně rovně, tak bolest přejde. Jak je tělo moudré a samo se léčí. V tomto případě navede úpícího pracovníka do takového sedu, kde je útlak nejmenší.A právě sezení s nohama různě převrácenýma může vést k bolesti někde tam u "kyčle". S kolegou jsme po chvilce debaty a popisování potíží došli k závěru, že půjde o útlak sedacího nervu, začátek takzvaného piriformis syndromu.


Jak takový útlak vznikne?

Příčinou útlaku je převažující koncentrická (ve zkrácení) práce svalů spojujících stehenní kost a kost křížovou. Hlavně jde o sval nazývaný m. piriformis, který najdeme mezi vnitřní stranou hlavice stehenní kosti a vnitřní hranou kosti křížové. Pod tímto svalem prochází sedací nerv. a pokud se svaly zkrátí a začnou nerv "přitlačovat" tak je vymalováno.Zkrácení a útlak nervu se nastartuje v neaktivním sedu, kdy se hlavice stehenní kosti přiblíží ke kosti křížové. V praxi to znamená

 • sedět zkolabovaně s koleny směřujícími ven,

 • sedět s nohou přes nohu, pak může vznikat útlak na jedné straně,

 • stát s vytočenými chodidly - tučňáček.

Pokud si naopak sedneme s chodidly nasměrovanými pěkně vpřed, tak se stehenní kost od kosti křížové mírně oddálí a donutí svaly pracovat v délce a síle. Vpřed by měla směřovat chodidla, v linii s druhým prstem kotník a koleno = čéška.


Útlak nervu způsobí bolest, která se může projevit jako bolest:

 • hýždí,

 • dolní části zad,

 • v třísle,

 • kyčli,

 • zadní části stehna. 
Jak si rychle pomoci?

Rychlým pomocníkem je protažení a uvolnění přetíženého svalu. Toto cvičení je třeba opakovat několikrát denně.


 1. Dbáme na napřímení pánve i celého těla.

 1. Předkláníme se rovně v před, není cílem si lehnout na až stehno.

 2. Pánev směřujeme dolů, chcete stále sedět plně na židli, zadek se nedívá vzad.

 3. Zpátky se narovnáte, několikrát takto pohoupejte.

Vylepšení:

 • Výdrž v předklonu a prodýchání.

 • Podtočte koleno a malíkovou hranu vzhůru - nasměřujete holeň do tvaru půlkruhu.

 
Rychlá pomoc je bezva, ale základem je prevence!

A v tomto případě je to velmi snadné a rychle účinné. Klíčem k prevenci je nastavení chodidla jak v sedě, tak i ve stoje! To znamená, že po přečtení tohoto článku již vždy a na věčné časy:

 • chodidla jsou vůči sobě paralelně,

 • prostředníček na chodidle směřuje tam kam koleno a kyčel = přímo před Vás,

 • kolena ani ve stoji ani v sedě nevytáčíme ven.

コメント


18121612_10155256884809127_4067932251443

Katka Machová

pohybový specialista

Miluji pohyb, miluji svoje tělo a učím se mu naslouchat. Náročné životní období mne přivedlo k hledání cesty zpět k mému tělu. 

 

Pomáhám lidem uvolnit ztuhlé svaly, odstranit svalovou bolest. Provázím své klienty cestou pohybu víc jak 10 let. Zdravím pohybem již 3 roky. Stala jsem se pohybovým specialistou a svoje zkušenosti  předávám dál, aby se i jiní lidé mohli stát sami sobě terapeutem.

bottom of page