top of page

MŮJ PŘÍBĚH, JAK JSEM NAŠLA ZPÁTKY POHYB

Je to skvělý pocit, který nechci ztratit! Ráno vstávám lehce, narovnám se hned na první dobrou. Migrény jsou ty tam, bolestivá menstruace mne navštěvuje jen zřídka. Nedávno mne kamarádky vytáhly na pěší výlet do Jizerek. Naplánovaly trasu dlouhou 30km, mimochodem i na nejvyšší horu Smrk.  Byla jsem překvapená a nadšená, že mne na konci výletu nebolely kyčle.

 

Avšak pár let nazpět jsem se cítila naprosto mizerně.

 

Makej, makej, neodpočívej!

Jsem člověk akční, který se moc nezastavuje. Dělám často několik věcí najednou. Odpočinek a relaxace byly u nás doma zakázané "činnosti". “Přece se tu nebudeš válet na gauči! “, slýchávala jsem často od své mamky.

 

Ale celkově vzato sport je mým koníčkem od dětství a ze záliby se postupně stala živnost. Cvičila jsem aerobic, Zumbu, vedla jsem lekce s kočárky v parku, pořádala jsem cvičební víkendy.

Když se mi postupně narodily dvě děti, tak jsem se snažila být nejlepší mámou, chtěla jsem si udržet svoji cvičební aktivity a také obstarat domácnost.  Povinností bylo mnoho, manžel byl hodně pracovně vytížen, často odjížděl na několikadenní služební cesty.

Tehdy jsem byla s dětmi hodně sama. Nechtěla jsem ale opustit své oblíbené večerní lekce. Protože na lekce a na cvičení jsem se vždycky neskutečně těšila. Byl to pro mne úžasný psychický ventil. To ovšem znamenalo zajistit 2x týdně hlídání na večer, navařit a znáte to i poklidit, aby byt nebyl jak po výbuchu.  

Když tělo vypoví službu

Tíha povinností a stres mne po čase svíraly, jak do skořápky, ulity nebo krunýře. Za krkem mi sedělo něco těžkého, pamatuji si, že jsem tu tíhu vnímala. Ale makala jsem dál. Cvičila jsem bezhlavě, nepozorně. Že může mít cvik hloubku a další cíl než hubnutí a svaly, to mne tehdy míjelo.

Tělo mi v tu chvíli dávalo jasný signál, že je čas na změnu. Já jsem ale byla hluchá jak poleno. Nadšeně jsem si tehdy ještě naplánovala absolvování dvou pohybových rekvalifikací v rozsahu 15 víkendů za 5 měsíců! ”Perfektně” jsem si naložila a moje tělo muselo vyslat silnější znamení.

Jednoho večera jsem si myla hlavu v předklonu nad vanou. V tu chvíli se mi zatemnilo před očima a svět se zatočil. Nic jiného než tmu tmoucí jsem neviděla. Upadla jsem a čekala, až zase uvidím. Bylo to velice nepříjemné a naprosto mne to vyděsilo. Již jsem něco podobného zažila, ale ne takto silně. Tentokrát paralyzující stav nepřešel za jedno odpoledne.

 

Následovaly nekonečné 4 měsíce potíží s krční páteří, motání hlavy, neustálé nevolnosti. Byla jsem vylekaná, nešťastná, frustrovaná. Nemohla jsem fungovat tak, jak jsem byla zvyklá. Zpočátku byl problém dojít do vedlejší ulice na rehabilitaci. Spala jsem pravidelně 10 hodin denně. Každé ráno jsem přemýšlela, tak jak mi dnes bude? Budu jak námořník na lodi plující bouří nebo to dnes bude lepší?

 

Haló, tělo, jsi tam? Chci tě zpátky!

V tu chvíli mi bylo jasné, že musím ubrat. A to ve dvou oblastech.

Ze strachu z nepříjemných motolic a “black-outů” jsem přestala úplně cvičit a spoléhala se hlavně na rehabilitace. Po čase se ukázalo, že je to slepá ulička. Rehabilitace byly přínosné, určitě mi pomohly. Ovšem když jsem rehabilitace vynechala, nepříjemnosti byly zpět. Pak mi došlo, že TRVALÉ úlevy od bolestí a nevolnosti bez cvičení nedocílím. Změny v držení těla a úlevy od potíží jsem dosáhla až pravidelným a vytrvalým cvičením.

Musela jsem také změnit i přístup k sobě. Být k sobě něžná, naučit se nebýt dokonalá. Nestresovat se, když nebude všechno ready. Naučit se říkat ne v rodinných i pracovních vztazích.

Zpátky k pohybu

Sice jsem byla lektorkou různých forem cvičení už před svým "rozpadem". Ale byla jsem klasická kovářova kobyla, co chodí bosa. Až postupem času, s oběma porody a následným dáváním se dohromady jsem se začala věnovat zdravotnímu cvičení, pánevnímu dnu, dechu. O cvičení jsem začala přemýšlet úplně jinak.

 

Náramně se mi ulevilo! Já s tím napětím, nepohodou v těle můžu sama něco udělat! Nemusím na masáž, ušetřím za fyzio. Portdebras a SensingBody mi otevřely dveře k lehkosti, plynulosti, ženskosti.

Vzdělávání se ve zdravém pohybu se stalo mojí vášní, miluju nacházení souvislostí. V současnosti jsem zapálenou pohybovou specialistkou❤.

bottom of page