Roviny v těle
Někdy cvičíme a cvičíme a vytoužený výsledek se nedostavuje. Snažíme se sebevíce, cvičíme pravidelně, ale výsledky nejsou trvalé. Můžeme mít pocit, že se s vlastním tělem pereme.
V takovou chvíli se zamyslete, zda jste si vybudovali pro cvičení dobré základy - tedy zda máte správné držení těla. A zda si výsledky cvičení nekazíte každý den, tím jak stojíte, sedíte a koneckonců i jak spíte.
Úplným základem je srovnat jednotlivé části našeho těla do správných os a rovin.
Během řady pohybových školení jsem pochopila, že je třeba se na naše tělo dívat pohledem jednoduché mechaniky. Kosti jsou pevná místa a svaly jsou táhla, která pozici kostí mohou měnit.
Abyste pochopili, jak sebe pozorovat a na co se pokud jde o držení těla soustředit,podíváme se na naše tělo ze dvou stran.
Ucho - rameno - kyčel při pohledu z boku.
Nejpodstatnější spojnicí je hlava, hrudník a pánev. Tyto tři kostičky by měly ideálně stát nad sebou v jedné lince a bez většího sklopení. Toto postavení můžeme vyhodnotit pohledem z boku
Pokud se na sebe podíváme en face tak kontrolujeme osu nos hrudní kost a spona stydká. Osu očí, osu prsních bradavek a osu pánve - kyčelních hrotů.
Jednotlivé spojnice by měly být společně rovnoběžné a ve stoje rovnoběžné s podlahou. Často z našich os ovšem vzniká pěkné mikádo. Na fotkách níže vidíte, jak to možná vypadá, když čekáme na tramvaj, povídáme si na ulici s kamarádkou, vaříme v kuchyni, čistíme si zuby.
Jak to napravit?
Jednak je dobré si nešvary vůbec uvědomit! Pozorujte sami sebe během dne, zda náhodou nestojíte na jedné noze, bok vyhozený do strany. A co v sedě, jak se stáčí nebo nestáčí vaše pánev? Zrušte sami roviny rozházené jako mikádo a směřujte k správnému držení těla.
Ve stoji je nezbytné
postavit chodidla na šíři kyčlí - není to stoj spatný:)
váhu rozdělit rovnoměrně mezi pravou a levou nohu
mírně pokrčit kolena
opřít se chodidly do podlahy
V sedě je potřeba
sedět na obou sedacích hrbolech stejnou vahou
odtlačit se pánví od židle
odtlačit se oběma chodidly od země rovnoměrně
růst za vrcholkem hlavy
posunout hrudník i hlavu od monitoru vzad
Každodenní způsob pohybu je totiž daleko podstatnější než 2-3 hodiny cvičení týdně.
Když budeme přemýšlet o našem běžném pohybu a budeme ho napravovat, tak budou mít svaly větší šanci se srovnat, dostat se do rovnováhy. A to je ten dobrý základ pro další aktivity.
Comments